inmargo.blogspot.com

Az iNapló IT szemléje - ELTE-LIS + iNapló - Fodor János

2011. június 22., szerda

Intelligens gépjármű navigációs rendszerek


Közúti közlekedésben a 70-es évek végén Japánban kezdték elsőként alkalmazni a navigációs rendszereket. A helymeghatározó eszközök elterjedése következtében pedig mára szinte mindenütt használhatjuk őket. Ráadásul sok esetben már külön célberendezést sem kell vásárolnunk, elegendő, ha GPS-szel felszerelt okostelefonnal rendelkezünk.

Digitális újság- milliós olvasószám fölött talán megéri…


Rupert Murdoch médiamágnás vállalata elindította az első csak iPad-en olvasható újságot. A Kulcs-Soft elnök-vezérigazgatója szerint az úgynevezett táblagépen történő megjelenés nem számít újdonságnak, de a lépés a nyomtatott sajtó visszaszorulását erősíti.

Kulcsár Tibor szerint a digitális újságok sikere azon múlik, mennyire sikerül az olvasóközönségüket meggyőzni. Kulcsár akár már 5 éven belülre jósolja a papír halálát. A magyarul táblagépnek nevezett eszközök az újságolvasás új módját hozzák el. A hagyományos sajtó könnyű hordozhatóságát és olvashatóságát ötvözik az internetes újságok gyors hírfeldolgozási lehetőségeivel.

Viszont a 30 millió dolláros (fél milliárd Ft.)fejlesztést csak kevesen engedhetik meg maguknak, Magyarországon a megtérüléshez egymilliós olvasótábor kéne. (Sokat kell még arra várni, hogy itthon egy újságnak ekkora olvasói köre legyen, még ha egy bulvárlapról beszélünk is, ami tegyük hozzá jobban fogy mint a többi különböző témájú lap.) Amerikában, és az angolul beszélő olvasók körében viszont gyorsan megtérül a befektetés.

Kulcsár szerint még a mesekönyvek, képregények is digitalizálódni fognak. (Majd idővel. Ha lesz elég technikai fejlettség.Ez még a jövő zenéje...)


Az új kínai okostelefon


Rendesen összerakott, minőségi, és igazán egyedi külsejű Android-os okostelefont mutatott be a kínai K-Touch. A W700 jelzésű készüléknek kétmagos a processzora és 512 MB RAM dolgozik benne. A Meizu cég mellett eddig nem sokan rúghattak labdába, de most a K- touch felvette a versenyt. A készülék egyedi tervezésű, jól kinéző, jól összeszerelt készülék látszatát mutatja.

Az Nvidia-féle kétmagos Tegra2 processzor, és az 512 MB RAM bizony egyáltalán nem kevés... A WVGA felbontású kapacitív érintőkijelző 3,8 hüvelyk méretű, a hátlapi fő kamera 5 megapixeles, az előlapra egy videohívásokhoz szükséges kamera került (igaz, csak 0,3 megapixeles), de vannak benne különféle szenzorok, a Wi-Fi, a Bluetooth, vagy a memóriakártya bővítőhely. Egyedüli meglepő hátránya az ára, jelenleg 540 dollár, (közel 100.000 Ft) már ha ki tud szabadulni a kínai Unicom hálózatból...

... ami egyáltalán nem egyszerű. A keleti telefonszolgáltatók egy külön világ, egyáltalán nem kompatibilis egyik más földrész szolgáltatóival sem. Például Japánban teljesen meghal az itthoni hálózat, csak japán kártyával lehet telefonálni, teszem hozzá egy vagyonért. És persze miért is lenne jó a japán Micro SD kártya a hazai telefonba? (A legnagyobb JRock énekes akciója keretében kapnak a rajongók SD kártyát a DVD-hez. Jó nekik. Más is előkerül még ott, de talán kevésbé tűr nyomdafestéket)Ok, reklám helye megvolt...
Kína sem egyszerű ilyen szempontból. Ismerősünket csak és kizárólag a kínai telefonján tudjuk elérni, a magyar szintén használhatatlan. (sajnos nem tudom, milyen márkájú)
Ez lett volna a személyes hozzáfűznivalóm.

Rátai Dani és a Leonar3Do




Rátai Dani a magyar csodagyerek... új találmányával kitárulhat előttünk a 3 dimenziós tér bámulatos világa. Nézzük, milyen küzdelmek árán lett az összetákolt szemüvegből világmegváltó találmány.

Rátai Dani a 3D-s eszköz alapötletét 18 évesen,mintegy két hónap alatt találta ki. A megvalósításhoz viszont már jóval több idő kellett. 2005-ben alakult a 3D for All Kft, 2007-ig csapatot építettek, meg pénzt szereztek, és csak 2010 őszén kezdték meg a tömeggyártást. Világszerte jelen vannak a piacon, még szelektálniuk is kell, hogy ki adhassa el a termékeit. Kb. 500 milliót öltek bele a vállalkozásba, csak 330 milliót kaptak az NKTH-tól, a többit önrészből kellett finanszírozni. Jelenleg a CARO cég vállalja a Leonar3Do gyártását.

A lopás megelőzése érdekében a magyarországi legnagyobb szabadalmi ügyvivő céggel dolgoztak együtt.

3 felhasználói területen jelennek meg a piacon: szakmai, lakossági és oktatási. Az oktatást kéne leginkább fejleszteniük, abban van a jövő.

Meglepően kevesen, összesen 8an dolgoznak jelenleg a cégnél, és keresik a partnerkapcsolatokat, ugyanakkor szükség van a belső munkatársakra.

2011. június 21., kedd

Nemzeti internet! A cenzúra új lépcsőfoka?

Az internet wikipédiás szócikke a következő módon kezdődik. „Az internet olyan globális számítógépes hálózatok hálózata…”. Ez Iránnak nem tetszik, így lépéseket tesz ellene, a nemzeti internet bevezetésén gondolkodik. Talán ez lehet a cenzúra új, mesteribb megjelenése?

Flattr, fizess ... ha akarsz?

A  Pirate Bay megalapítója, minden film- és zenekiadó közellensége új fizetési módszerrel rukkolt elő. Amely arra ad lehetőséget, hogy könnyen, egyszerűen fizethessünk bármilyen tartalomért a neten, ha az annyira tetszik, hogy támogatni akarjuk a létrehozóját.

Bizarr kiállítás lett a Spar játéka

A SPAR Vitamintáska nevű játékban az internetezők reklámszatyrokat tervezhettek a cégnek, alapvetően zöldségekből összekombinálva a szatyrokon található mintát. Ám pár nap alatt viszont a pályamunkákat bemutató galéria átalakult valami bizarr kortárs kiállítássá, amiben a legkülönfélébb obszcén helyzeteket mutatják be zöldségekből előállítva.

Vásárlás! Itt vagy ott?


Hol is éri meg a legjobban elektronikus cikkeket vásárolni? Erre a kérdésre ad választ egy minap megjelent cikk az IT cafén. A PayPal felmérése szerint az IPhone-t az Egyesült Államokban már nettó 100.000 forintért is meg lehet venni kártyafüggetlen állapotban. De nem is kellene ennyire messzire menni, mert már az Egyesült Királyságban is megkapható nettó 135.000 forintért, míg itthon nettó 200.000 forintot is elkérhetnek egy ilyen hiper modern kütyüért. Így az ember leszűrheti a tanulságot. Bárki mielőtt arra adja a fejét, hogy beszerezzen egy drága mobilt nézzen körül a nagy ár összehasonlító portálok, és válassza ki a neki legmegfelelőbbet. És az is tudható, hogyha az Unión belül vásárol az ember, akkor vámot nem kell fizetni csak a szállítási költséget.

Internetes vásárlás
Internetes vásárlás: a kényelmes vásárlás, mégis a mai napig igen kevesen használják ki, mert ódzkodunk tőle, pedig a fogyasztókat igen szigorú jogi szabályok védik. Kényelmes azért, mert ki tudjuk nézni magunknak a legjobb terméket, és mégsem töltöttünk el egy egész napot azzal, hogy boltról boltra járunk. Így pénztárcánkat is kíméljük, mert az ár összehasonlító oldalaknak köszönhetően a legjobb áron kínált terméket vehetjük meg, és ami a legjobb nincs sorban állás. De mint mindennek ennek is vannak buktatói ilyen például ha nem valós vagy becsült cégtől rendelünk. De a szállító cégeknek köszönhetően meg is rongálódhat az adott termék, és ilyenkor nem sok mindent tehetünk. Persze buktató még az is, hogy az Persze a vásárlónak meg vannak a jogai. Ilyen például az, hogyha nem tetszik valakinek a kapott áru, akkor nyolc napon belül vissza lehet küldeni, de ennek a posta költéségét a vásárlónak magának kell kifizetnie. Ez azért fontos, mert az interneten vásárolt árukról csak képeket láthat, és azt már mindenki nagyon jól megtanulta, hogy a kép nem mindig a valóságot tükrözi. De, ha ezen is túl vagyunk, akkor nem maradt más csak a fizetés, ami több módon is történhet. Bankkártyával, hitelkártyával, online fizetéssel. Az emberek ettől félnek a legjobban, mert ki tudja, hogy mikor figyelik a vásárlást, és törik fel az adataikat.
Erre csak azt tudom mondani, hogy, aki mer az nyer! Aki együtt tud haladni a korral, és nem teljesen paranoiás az könnyen már otthonról is vásárolhat, viszont ha valaki nem bízik az online dolgokban annak marad a régi jól bevált boltról boltra való járkálás.

Hekkerek háborújától hangos az internet

2011 a hekkerek éve az interneten. A Dailytech összeállítása szerint június közepéig 59 komolyabb biztonsági incidens történt az interneten.


Szegény Sonyt az ág is húzza

Sony botrány: több mint százmillió felhasználó személyes adatait lopták el a cégtől, a hekkervilág rászállt a japánokra. Egy archívum szerint másfél hónap alatt húsz alkalommal törtek be a cég vagy valamelyik leányvállalatának szervereire, közröhej tárgyává téve, és százmilliós költségekbe verve a vállalatot.


A helyzet kezdett elvadulni: naponta érkeznek a hírek újabb hekkelésekről, adatlopásokról, DDOS-támadással megbénított, feltört és szétvandálkodott oldalakról. Az áldozatok között van a CIA oldala, az amerikai szenátusé, egy FBI-cég és egy sor online játék szerverei.


Mitől vadultak meg ennyire a hekkerek mostanában?

A háttérben nem a pénzügyi, gazdasági, katonai indíttatású akciók növekedése áll, hanem a látványhekkelésé, ahol a figyelem és a nagy nyilvánosság elérése a cél.


Az elmúlt hetek hekkerhíreinek két állandó főszereplője, az Anonymous és a Lulz Security egymás szöges ellentéteként képviseli ezt a két vonalat.

Az Anonymous

2003-2004 körül alakult, túlterheléses támadásaikat és klasszikus hekkeléseiket gyakran a szólás- és információszabadság melletti akcióként mutatják be

A Lulzsec

idén májusban hallatott először magáról. A szervezet a pletykák szerint az Anonymousból kiugrott hekkerekből áll, akiknek elegük volt a magasztos ideológiákból, és inkább csak a pusztítás öröméért vandálkodnának a neten.


Nagyobb a füstje, mint a lángja?

Mennyire komoly ez az ügy?

-A Sophos biztonságtechnikai cég vezetője szerint egyáltalán nem az. Paul Ducklin szerint: "technikailag nulla, amit eddig mutattak, a botnetbérléshez, DDOS-támadásokhoz nem kell sok ész, és a kifinomultabbnak tűnő adatlopásaik mögött is a netről szabadon letölthető hibakereső és támadóprogramok állnak csak, nem igazi hekkermágia."


Minden csoda három napig tart

A Lulz vesztét okozhatja az is, hogy a hekkervilágon kívül és belül is túl sok emberel utáltatják meg magukat, vagy az, hogy az emberek egyszerűen megunják őket. Egyelőre nem tudni, hogy valami nagy, látványos leleplezés lesz a dolog vége,de hogy a mostani fordulatszámon pörgő Lulz-őrjöngés már nem tarthat sokáig, az biztos.


Főforrás:










Felépült a világ legmeredekebb hullámvasútja



Felépült Japán leghíresebb vidámparkjának, a Fuji-Q-nak a legújabb büszkesége,


7 milliárd forintot érő Takabisa hullámvasút. Az attrakció azzal kerül be a Rekordok könyvébe, hogy ezen a hullámvasúton tapasztalható meg a legmeredekebb emelkedő
a világ összes hasonló pályája közül.




A hullámvasút


A rekordemelkedő 121 fokos, vagyis 31 fokkal meredekebb egy függőleges falnál. Ha felért az emelkedő tetejére, a csúcspont után egy 43 méteres szabadesés következik, aminek a végén eléri a 100 km/óra sebességet. A vasút egyébként egy kilométer hosszú, és 112 másodpercig tart rajta az utazás.



Érdekesség:


A Takabisa ezzel még messze van a leggyorsabb hullámvasút rekordjától,amit a Ferrari World tart,

és a legnagyobb gyorsulásútól is, ami a brit Flamingoland Mumbo Jumbo nevű hullámvasútjáé.











Moszat és hínár hajtja a Concorde utódát

Az európai összefogással készülő hiperszónikus gépen legkorábban 2040-ben utazhatunk. A franciaországi Paris Air Show repülőkiállításon mutatta be az EADSpáneurópai konzorcium a Concorde utódját, a ZEHRA-t.
A fejlesztéseben részt vettek: az Airbus (a világ legnagyobb kereskedelmi repülőgyártója), az Eurocopter (az egyik legnagyobb helikoptergyártó) és az Astrium (az
Ariane, a Galileo és több más európai űrprogram kivitelezője). A gép egy projekt része, ami zéró szennyezőanyag-kibocsátású, hangsebesség feletti utasszállító tervezése a cél.


A legendás Concorde gépek
A repülő utazómagassága 32 kilométeren lenne, végsebessége elérné az 5000km/órát. Ilyen sebességnél az út Londonból Sydney
be alig három és fél órát venne igénybe, Tokióba mindössze kettőt, Isztambulba harminc percet.


Három motor

A ZEHRA meghajtása különbözik a Concorde-étól. A gépben három különböző működési elvű motorrendszer dolgozik majd. Az első egy hagyományos, ami kerozin helyett tengeri moszatokból és hínárokból nyert bioüzemanyagot használ, ezzel száll fel a gép. Kellő magasságban erről rakétahajtásra vált a repülő, ezzel lépi át a hangsebességet, éri el az utazómagasságot, és a harmadik motor beindításához szükséges, 1600 km/óra körüli sebességet. A gép jóval kisebb lenne elődjeinél, csupán 100 utas szállítására lenne alkalmas.



Drága lesz

A cég szerint az építéshez minden technológia készen áll, csak a gazdasági akadályokat kell leküzdeni. A gép megépítése több milliárd euróba kerülne, és ha sikerülne, akkor a tesztrepülésre csak 2020-ban lenne esély.






Főforrás:
INDEX: http://index.hu/tech/2011/06/20/moszat_es_hinar_hajtja_a_concorde_utodjat/
Egyéb források:
Hírek pont neked: http://hirek.pontneked.hu/h/338418?bemutattak-a-concorde-utodjanak-terveit---foto-video
Hirsite: http://figyel.hu/hr/1183137
a tudomány mai állása: http://holtartunk.blog.hu/2011/06/20/moszat_es_hinar_hajtja_a_concorde_utodat
ITFigyelő: http://itfigyelo.hu/110620-moszat-es-hinar-hajtja-a-concorde-utodat
hírfal.hu: http://kulfold.hirfal.hu/moszat_es_hinar_hajtja_a_concorde_utodat-4123546.html


Megvan a Google Doodle rajzpályázat nyertese

Mint ahogy arról már egy korábbi cikkemben beszámoltam, a Google versenyt hirdetett a magyar diákok körében. A cég arra buzdított kicsiket és nagyokat egyaránt, hogy tervezzék meg a Google logót, mégpedig úgy, hogy az azt fejezze ki, ami Nekik Magyarország jelképez.

Százéves az IBM

Száz év icipici dióhéjban

1911. június 16-án megalakult a világ egyik legnagyobb és legismertebb számítógépgyártó cége - írja az Index. Igaz, akkor ebből sem a nagy, sem az ismert nem volt igaz, sőt még a számítógépgyártás sem.
Az alapító Thomas J. Watson meghatározta a cég sorsát: mindent gyártott, amit tudott, többek között lyukkártyás gépeket is. A lyukkártyák világából az ötvenes években már az alapító Watson fia vezette ki a gépet. 1981-ben náluk jelent meg az átlagember életébe az egyik legnagyobb változást hozó termék: a PC. Itt elkövették azt a baklövést, hogy a szoftverek jogát nem tartották meg: pedig végül az igazi nagy profit abban rejlett.
2005 óta a Lenovo gyártja az IBM számítógépeket. Az IBM egyebekkel foglalkozik.
Például Watsonnal. Watson egy szuperalgoritmus, újabb lépcső a mesterséges intelligencia felé vezető úton.


Magyarországon 75 éve van jelen a vállalat. A vasfüggöny mögötti időszak különösen izgalmas lehetett: a magánkézben maradt IBM magyar munkásai sok olyan dolgot készítettek el maguk, amit más országokban készen kaptak volna.
Ma is virágzó vállalat az IBM magyar ága. Bíznak benne, hogy még 75 évig ez így is marad.

Boldog 100. és 75. születésnapot hát IBM és IBM Magyarország!

Internetre kerül a brit nemzeti könyvtár közkincse

- írja az Index.
A cím kissé megtévesztő: nem a teljes kincs, csak egy része. Nagyjából 1,7%-a. 250 000 mű.
Mégis a kezdeményezés nagyszerű. Olyan művekhez férhetünk így majd hozzá bárhol a világon, mint az első belső égésű motorral rendelkező tengeralattjáró tervrajza, ami nélkül lássuk be, nem is tudnánk elaludni.
De komolyan: tényleg olyan művekkel találkozhatunk így, amelyek azelőtt elérhetetlenek voltak az interneten keresztül. Ráadásul ingyen ér bérmentve a Google jóvoltából. Fizessenek neki azok, akiknek a bannerjeire kattintottunk.
A könyvek szabadon kereshető és letölthető formátumban lesznek elérhetők, szóval talán még jobb is ez, mint egy könyvtárban böngészni, ahol a Ctrl+F szép álom csupán.

Könyvtáros hallgatóként mégis megfordul az ember fejében a gondolat: ha már minden könyvet digitalizálnak (legálisan ugyan csak a már nem jogvédetteket, ám köztudott, hogy a nagylbb érdeklődésre számot tartható könyvek is elérhetők illegális módon online), akkor ki jön be a könyvtárakba?
Újfajta könyvtárat vizionálok. Hűvös, légkondicionált helyiségben halkan zümmögnek a szerverek, mellettük néhány polcon könyvek. Témájuk a botsáskák legújabb alfajának felfedezése, esetleg aleatorikus nászindulók. Időnként megjelenik egy-egy menyasszony vagy vőlegény, aki ilyenre esküdne. Egyébként csend és zümmögés. Psszt! A könyvtáros alszik!

Természetesen erről szó sincs. A digitalizálás nagyszerű dolog, de kevéssé valószínű, hogy kiszorítaná a papír könyveket a közeljövőben.

2011. június 20., hétfő

Szélessáv Mindenkinek!


2011-ben is folytatódott az internetpiac bővülése. Az I. negyedév végén az előző évhez képest 413-ról 418-ra növekedett az internetszolgáltatók száma – olvashatjuk a Központi Statisztikai Hivatal Távközlés- és Internetről szóló gyorstájékoztatásában. A piac további koncentrálódását mutatja, hogy 13 cég tudhatja magáénak az előfizetések 90%-át.
Az internet-előfizetések száma ötödével nőtt, március végén már meghaladta a 3,4 milliót.

2011. június 19., vasárnap

Létrehozták a Magyar Nemzeti Digitális Archívumot

Június 6-án, hétfőn az Országgyűlés elfogadta a múzeumi törvény és a filmtörvény módosítását, ezzel lehetőség nyílt a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) létrehozására.
A kormányzat célja, hogy "a magyar kultúra által létrehozott valamennyi alkotást, a szépirodalomtól a képzőművészeten át a filmművészetig biztonságos, digitális úton rögzítse és hozzáférhetővé tegye egy központi nyilvános felületen" - mondta Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár szerdai sajtótájékoztatóján.

Tiltott vizeken



Mindennek megvan az ára. Ezt az amúgy sem fényes magyar film ipar immár a saját bőrén is megtapasztalhatja. A nagy amerikai film stúdiók, mint például a Warner bekeményített. Mostantól Magyarországon csak hetekkel később lehet az egyes filmeket megnézni. A nagy nyári premierek közül ez egyenlőre csak a Harry Potter 7. részére lesz kihatással, de itt sem kell heteket várni, csak egy napot, és sajnos ennél a résznél elmarad az éjféli premier.

Az évtized elején a nagy amerikai stúdiók bevezették azt a tendenciát, hogy az egyes országokban az egyes filmeket egyszerre mutatják be. Lehet, hogy ebből a körből fog kicsiny hazánk kiesni, mert egy felmérés kimutatta, hogy a legtöbb kalóz film innen kerül fel az internetre. Ezeket a filmeket általában a nézőtérről kézi kamerával veszik fel, és így kerülnek fel a bizonyos torrent oldalakra. A botrány a Másnaposok 2 kapcsán tört ki. Mivel a világpremier után két nappal már a hálón is volt. Az egyes filmeket, nem minden országban töltik le, mert sokkal jobban megéri, hogy egy országban letöltik majd a bizonyos hangsávokat alákeverik, és úgy teszik vissza a netre.
Viszont egy kutatás kimutatta, hogy a letöltött filmeknek csak egészen kis százaléka premier film, míg nagyobb része 2000 előtti, és olyan, amit a mozikban be sem mutattak, vagy egész egyszerűen egy régi klasszikus, amit itthon nem lehet megvásárolni DVD-n

Filmes feloldások

A filmek online módjának több formája is létezik, amiről a hablatynak tűnő betűkombinációk adnak felvilágosítást. A legnépszerűbb a DVDRip minőség, mert ez ugyan a premier után kerülhet csak elő, de már DVD-minőségű, eredeti képarányokkal és élvezhető minőséggel, egészben. A DVDScr egy promóciós, kölcsönzőknek küldött VHS-ről másolt példányt jelöl, melynek hátulütője a néha az alsó sávban felbukkanó tájékoztató, figyelmeztető felirat. A Cam címke pedig a mozibemutatón kézi kamerával a vászonról felvett videóanyagot takarja; ennek minősége a leggyatrább, sziluettek takarják ki a mozi részleteit, viháncolás és suttogás nyomja el a hangokat, és természetesen a vásznon eleve nem tűéles kép egy zsebben becsempészett kamera felvételén sem lehet kifogástalan.

Magyarország és a kalózok

Magyarországot a nagy filmstúdiók kalózkodás szempontjából az egyik legfertőzöttebb országnak tekintik. Minket csak Oroszország és Kína előz meg. Igaz ez egy 2004-es felmérés, de az is jól mutatja, hogy a helyzet nem sokat változott, hogy a legnépszerűbb magyar torrentkereső a 26. a világon. Továbbá egy 2009-es felmérés szerint a magyar torrentezők 92%-a sem a letöltések előtt, sem utána nem megy el moziba, vagy veszi meg DVD-n, illetve kölcsönzi ki az adott filmet. Vagyis egy fillért sem költ a szórakozásra.
A kalózkodással hatalmas nagy bevételektől esnek el a nagy film vállalatok, ezért is próbálnak már évek óta tenni elenne. Lássuk be nem sok sikerrel. Évről évre egyre kevesebben járnak moziba, mégis mindenki napra kész a legújabb filmekből. Vajon vége lesz ennek valaha? A magyarországi megszorítások a tortának csak egy igen vékony cikke, ezzel a fő problémát még nem oldották meg. De talán a megoldáshoz egy kicsit közelebb kerülnek.