2010. december 11., szombat
Világszínvonalú fejlesztés a magyar akadémiai hálózaton
HBone+
A 2010.12.09-én átadott hibrid hálózat tovább emeli a magyarországi kutatói hálózat tekintélyét, arról nem is beszélve, hogy kiemelkedő lehetőségeket nyújt a hazai egyetemek és intézetek számára.
Az egyik leginnovatívabb magyarországi közösségi IT-fejlesztés, a HBone+ nevű hibrid hálózat átadására került sor.
Ez a hagyományos internetet és a legkorszerűbb dinamikus pont-pont összeköttetéseket is lehetővé tevő hibrid rendszer átadása (ahogy résztvevők fogalmaztak) mérföldkő a magyar informatika történetében, és ezt a Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztő Intézet (az NIIF Intézet) műszaki teljesítményének köszönhetően, többéves kutatómunkával, világviszonylatban is a leghaladóbb technológiák alkalmazásával valósították meg.
A fejlesztés a legkorszerűbb technológia alkalmazásával teszi elérhetővé a hazai kutatók, közgyűjtemények, egyetemi oktatók és hallgatók számára az egész világ kutatóit összekötő GÉANT rendszer elérését. Így hozzáférést biztosít: - a nagy értékű kutatási erőforrásokhoz, - kísérleti eszközökhöz, - szuperszámítógépes kapacitásokhoz, - a kutatási információk adattáraihoz, - a távoli kutatási együttműködés eszközeihez, - világ különböző részein található egyedi nagy berendezésekhez is.
A magyar kutatás nemzetközi pozíciója és az ország gazdasági versenyképessége szempontjából alapvető jelentőségű hibrid hálózatot az NIIF Intézet az ún. sötét szálas infrastruktúrára alapozva építette ki. A sötét szálas infrastruktúrára épülő DWDM technológia a legmagasabb elérhető átviteli kapacitást biztosítja, így a hibrid hálózat sávszélessége a későbbiekben is költséghatékonyan bővíthető, a kutatók speciális nagy sebességű kommunikációs igényei maradéktalanul teljesíthetőek.
Ezáltal a hibrid adathálózat kialakításával a hazai felsőoktatás és kutatás informatikai háttere világszínvonalúvá vált. A fejlesztés nyomán Közép-Kelet-Európában elsőként nálunk alkalmazható a 40 Gb/s technológia. 2011-től a 100 Gb/s-os technológiák, illetve az integrált menedzsmentet megkönnyítő IPoDWDM technológiák tesztelésére is lehetőség nyílik a fejlesztésnek köszönhetően.
További alapvető szempont volt az eddigi rendszerrel való kompatibilitás. A meglévő – az NIIF közösségnek már eddig is nyújtott – szolgáltatások migrálhatósága mellett kiemelt szempont volt a jövőállóság (azaz a jövőbeni 40, illetve 100 Gb/s sávszélességű Ethernet interfészek alkalmazásának a lehetősége), a menedzselhetőség, valamint a routerek felügyelhetősége és magas rendelkezésre állása is.
A fejlesztés eredményeinek elsődleges élvezői a Közép-Magyarországi Régión kívüli egyetemek, amelyekben hamarosan elkezdődnek a hibrid infrastruktúra kiaknázására vonatkozó első kísérletek. A projekt közép-magyarországi korlátos finanszírozottságát figyelembe véve a Közép-Magyarországi Régióban elhelyezkedő helyszíneken a felszabaduló Cisco 6500/7600 eszközök felhasználásával tudták biztosítani a legalább 10Gb/s adatsebe lehetőségét, ezeken a helyszíneken így feleltek meg a projekt esélyegyenlőségi elvének.
A hibrid felsőoktatási és kutatási adathálózati fejlesztés a HBone+ nevű, átfogó elektronikus infrastruktúra-fejlesztési projekt része, melyet az NIIF Intézet 2009 és 2011 között valósít meg, az NFT2 (Új Magyarország Fejlesztési Terv) által támogatott TIOP 1.3.2 projekt és KMOP-4.2.1/A_2 projekt keretében, európai uniós források bevonásával.
HBone+ High Definition videokonferencia eszköz
GÉANT-projekt
A GÉANT páneurópai e-infrastruktúra, amely a nemzeti felsőoktatási és kutatási hálózatokat (NREN-ek) kapcsolja össze. Jelenleg már több, mint 50.000 km optikai szálat tartalmaz.
Tíz sikeres évet tudhat maga mögött a GÉANT, az Unió által is finanszírozott nagysebességű kutatói hálózat.
Az EU által támogatott nagy sebességű kutatói hálózat, a GÉANT fennállásának tizedik évfordulóját ünnepli.
A GÉANT-nak köszönhetően a kutatók mind Európában, mind világszerte úttörő kutatásokat végezhetnek együtt, valós időben. A hálózat 40 európai ország 40 millió kutatójának biztosít hozzáférést olyan feldolgozási kapacitásokhoz, amelyek révén nagy adathalmazokat oszthatnak meg, például a legkisebb ismert részecskéknek a svájci nagy hadronütköztetőben történő tanulmányozása során, vagy olyan globális kihívások megválaszolása érdekében, mint az epilepszia gyógymódjának felfedezése vagy a forgószelekre időben figyelmeztető riasztási rendszerek kiépítése.
Gyorsan fejlődő technológiájának, szolgáltatásainak és kapacitásának köszönhetően a GÉANT továbbra is a világ legfejlettebb kutatói hálózata.
A GÉANT hálózat térképe.
A GÉANT egy 50 000 kilométer hosszú páneurópai adathálózat, amely tagállami kutatási és oktatási hálózatokat kapcsol össze Európa-szerte. A kutatóközpontok közötti, külön erre a célra kiépített szélessávú „point-to-point” (pont-pont) internetes kapcsolatnak köszönhetően 40 országból 40 millió felhasználó dolgozhat együtt valós időben kutatási projekteken. A GÉANT-projekt technikai megoldásokat dolgoz ki a hálózati felügyelet, a hálózatkezelés és a szolgáltatásnyújtás területén. Minden felhasználónak, legyen az intézmény, egy projekt vagy egy kutató, biztonságos és megbízhatóan működő hozzáférést biztosít.
A GÉANT-on keresztül kapcsolatba léphetnek egymással a kutatók, így a regionális együttműködés Európa-szerte fellendül, és az európai kutatás egésze is megerősödik.
A GÉANT összeköttetésben van továbbá 9 másik regionális kutatási és oktatási hálózattal is, így világszerte közel 85 millió felhasználóhoz jut el.
Háttérinformációk
A GÉANT-hálózat jelenleg nagysebességű összeköttetést biztosít Ázsiával, a földközi-tengeri térséggel, Dél-Afrikával, Latin Amerikával, és a fekete-tengeri térséggel. Pakisztánt szintén összekapcsolja a tudományos világgal, ahogy az európai fúziókutatókat is az őket kiszolgáló szuperszámítógépes központokkal.
A GÉANT-hálózatot egy cambridge-i non-profit vállalkozás, a DANTE (Delivery of Advanced Network Technology to Europe) kezeli és működteti, valamint a 27 uniós tagállam, Horvátország, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Izland, Izrael, Montenegró, Norvégia, Szerbia, Svájc és Törökország nemzeti kutatási és oktatási hálózatainak megbízásából támogatást kap a TERENA-tól is (Trans-European Research and Education Networking Association). Társult hozzá továbbá a belarusz, a moldovai, az orosz és az ukrán nemzeti kutatási és oktatási hálózat is.
Az Európai Bizottság a 2009 és 2013 közötti időszakban kutatási keretprogramjain keresztül 93 millió EUR összegű finanszírozással támogatja a GÉANT-hálózatot.
Forrás: ITcafe , GÉANT , Europa-Press Releases
2010. december 10., péntek
Változtatásra kényszerülhet az online reklámpiac az Internet Explorer 9 RC-verziójának megjelenésével

A Microsoft egyszerre próbál megfelelni az adatvédelmet számon kérő kormányzati elvárásoknak és a hirdetési ipar igényeinek az Internet Explorer 9 RC- verziójával, amely egy olyan adatvédelmi eszközt fog tartalmazni, amelynek segítségével blokkolni lehet a kéretlen adatgyűjtő szolgáltatásokat.
"A felhasználók ma alig vannak tudatában annak, és éppen ezért nem is tudják ellenőrizni, hogy ki követi nyomon online tevékenységüket"- hangsúlyozta blogbejegyzésében Dean Hachamovitch, az Internet Explorer fejlesztéséért felelős menedszer, a Microsoft alelnöke. Az IE9-ben bemutatkozó Tracking Protection nevű program a szakember szerint, lehetővé teszi, hogy az emberek felismerjék és blokkolják a nyomkövető szolgáltatásokat.
Követő programok blokkolása
Az új eszköz lehetőséget ad arra, hogy a felhasználó, egy lista alapján letiltsa az adott weboldalon megjelenő tartalmakat (Tracking Protection list). Az IE9 ezt a listát kérdezi majd le akkor, ha a felhasználó egy hivatkozásra kattint vagy egy URL-t ír be a címsorba. Így akadályozható meg, hogy a meglátogatott mellett egy harmadik fél is információkat gyűjtsön webes tevékenységéről és követhesse őt. A szoftver első telepítésekor ez a lista még teljesen üres lesz. Hogy milyen oldalak blokkolását végzi el a Tacking Protection, azt két módon lehet megadni: a felhasználó vagy feliratkozik egy számára szimpatikusnak, megbízhatónak számító listára, vagy pedig saját maga hoz létre egy ilyet.
Forrás: Youtube
Aggályok
Az egyesült államokbeli Szövetségi Kereskedelmi Felügyelet (FTC) elnöke, Jon Leibowitz úgy nyilatkozott, hogy üdvözli a Microsoft bejelentését, az adatvédelmi szakemberek szintén támogatják a megoldás bevezetését. Ugyanakkor az online reklámipar szerint veszélybe kerülhet sok olyan internetes cég, amely az üzleti modelljében a reklámokra és az anonim követésre épít. Ugyanis rossz szándékkal, hathatós marketingeszközökkel komoly károkat lehet okozni cégeknek, amennyiben sikerül elterjeszteni róluk, hogy ők olyanok, akiket a tiltólistára fel kell venni. Így a blokkoló funkció segítségével letiltásra kerülhetnek olyan reklámok is, amelyekkel az ingyenes internetes tartalmak finanszírozhatók.
Az Internet Explorer 8-as verziójában megjelent egy hasonló program, de azt az online reklámipar befolyásos szereplőinek fellépésére visszavonták, illetve átalakították. Az új funkció várhatóan a jövő évben megjelenő IE9 első RC-verziójában debütál, ha erősebbnek bizonyul az adatvédelmi érdek.
Forrás: Index, sg.hu
Kapcsolódó oldalak:
100 millióan töltötték le a Firefox reklámblokkolóját
A tudatalattit céloznák meg a reklámokkal a kutatók
2010. december 9., csütörtök
Bemutatták az első gépeket a Google operációs rendszerével
Chrome OS Netbook To Ship in November?

A Google már tavaly bejelentette, hogy erőforrásainak egy részét abba fekteti, hogy az operációs rendszert az internetes böngészésre optimalizálja, arra a területre, ahol a felhasználók egyébként is idejük java részét töltik.
A héten San Franciscoban mutatta be a Google az első gépeit melyeken, a saját fejlesztésű Chrome operációs rendszer fut. A meghívottak megismerkedhettek a Chrome böngésző újdonságaival, valamint a Chrome webáruházzal is. Bár az amerikai internetóriás még javában fejleszti a notebookos operációs rendszert, melyet a Google sok dolgozója elsődleges eszközként használ munkája során, a szakemberek azonban elérkezettnek látták az időt, hogy külső felhasználókat is bevonjanak a fejlesztések további szakaszában. .A cég tesztgépeket ad felhasználóknak, fejlesztőknek, iskoláknak, valamint cégeknek, igez egyenlőre csak az USA-ban, de a további tervek között szerepel más országok felhasználóinak bevonása is.
Új rendszer, új hardver mondhatnánk, ami jelen esetben igaz is. Az első chrome-es notebookokat várhatóan jövő év elsőú felétől a Samsung és az Acer dobja piacra, de a tervek szerint folyamatosan fognak más gyártók termékei is megjelenni.
A bemutatott tesztkészülék egy teljes értékű billentyűzettel és 12.1 colos monitorral és integrált szélessávú mobilkapcsolattal bíró notebook. Akkumulátorának üzemideje 8 óra, nyolcnapos készenlétí idővel. A teljesen fekete tesztkészülék érdekessége, hogy sem logó, sem márkajelzés nem látható rajta.
Bár ezek a gépek is notebook méretűek lesznek, a Chrome OS-t úgy alakították ki, hogy a gépek széles skálájával kompatibilis legyen, így a későbbiekben az asztali pc-ken is futhat az operációs rendszer.
A Chrome operációs rendszerrel futó notebookat, azonnali internetelérésre tervezik. Egy egyszerű bejelentkezés, jelszó és felhasználónév megadása után mindenki a saját alkalmazásaihoz, könyvjelzőihez és böngészőbeállításához fér hozzá. Ebből kiderül, hogy az azonnali internet elérés mellet a másik fő szempont a készülékek és alkalmazások megoszthatósága, barátokkal, családtagokkal.
Az azonnali internetelérést szolgálja, hogy az instant kereső beépül a Chrome böngésző sávjába, az Omniboxba. (az Omnibox, nem más mint a minden böngészőfül felsőrészén megtalálható címsáv féleség), ezáltal a felhasználó még gyorsabban juthat a keresési eredményekhez. Komplex JavaScript programokat is gyorsabban képes futtani a Chrome V8-as, mint a Chrome jelenlegi elérhető verziója. Ez a két újítás a felhasználói csatornán már elérhető, és a jövőben fokozatosan lesz minden felhasználó számára hozzáférhető.
A bemutatót azonban történt még egy jelentős bejelentés is. Bemutatták a Chrome webáruházának elindítását is. Az alkalmazásokat a fejlesztők folyamatosan töltik fel, ám a szolgáltatás egyenlőre csak az USA-ban elérhető. De ígéretük szerint a jövő évtől számos más országra és pénznemre is kiterjesztik. Érdekes e tekinteben a Google üzletpolitikája is. A cég mindössze ötszázalékos kezelési költséget számít fel a fizetős alkalmazások eladásai után, szemben más hasonló rendszerekkel, ahol az infrastruktúra tulajdonosa, közel 30 százalékot von el a fejlesztői bevételekből.
A Chrome Web Store:
ahol persze játszani is lehet:
Forrás: HCC Informatikai online, index.hu, vg.hu
2010. december 7., kedd
Megjelent a Google Nexus S
Hajlított üveg mögé került a kijelző, és a mobil készen áll arra, hogy átvegye a bankkártya szerepét.
A Google megint megmutatta, hogy milyennek kell lennie egy okostelefonnak 2010 végén.
A Nexus S nevű referenciamodellt a Samsung gyártotta le, az Egyesült Államokban december 16-tól kapható, Nagy Britanniában 20-án jelenik meg. Szolgáltatófüggetlen mobil, a Best Buy műszaki áruházlánc 530 dollárért dobja piacra, míg a T-Mobile USA hűségszerződéssel 200 dollárért adja. A britek havi 35 fontos előfizetéssel ingyen adják, a független verzió 550 font.
Google Nexus S paraméterei
1.5GHz processzor, 1.5GHz processzor, 16Gb belső memória, 5 Megapixeles kamera, 1500mAh akkumulátor, Android 2.3 (Gingerbread), mindez megfejelve 4 colos AMOLED kijelzővel, szelíden lekerekített hátlappal és egyéb gyönyörökkel.
Android 2.3-as szoftver debütálása
Ezen a mobilon debütál az Android 2.3-as verziója. Jobb virtuális billentyűzete van, amellyel állítólag könnyebb gépelni, egyetlen helyen lehet kezelni minden letöltött fájlt, és beleépítették telefonba a VoIP támogatását. A multimédiás funkciók a V8 videokodek, illetve az aac és amr hangformátumok támogatásával bővültek.
A Nexus S egyetlen komoly újítása az NFC (Near Field Communication) hardveres és szoftveres támogatása. Ezt a technológiát használják bizonyos bankkártyák és irodai belépőkártyák is. Magyarán a Nexus S be tudja olvasni a rádiós címkéket, és ezeket az adatokat szoftverek is felhasználhatják. Az NFC elméletileg lehetővé teszi, hogy a mobiltelefon fizetőeszközzé váljon.
A Google 2 évvel az első Androidos telefon 2008. novemberi megjelenése után, bemutatta az Android platform legújabb verzióját, a Gingerbread-et és új Nexus készülékét, a Nexus S-t…
Az elmúlt két év alatt az Android nyílt rendszere több mint 100 különböző androidos mobilkészülék fejlesztését inspirálta, és mára naponta több mint 200 000 androidos készüléket aktiválnak világszerte. A Nexus S és a Gingerbread/Android 2.3 mai bejelentésével egyidőben fejlesztők számára elérhetővé válik a Gingerbread SDK/NDK is.
2010. december 6., hétfő
MobilDocs

Mi is ez?
A mobiltelefonnal már eddig is lehetőség adódott a neten való böngészésre, vagy akár a Google Docsban megszerkesztett szövegek olvasására. Azonban, mostantól kezdve lehetőség van arra is, hogy a mobiltelefonunkon hozzunk létre új dokumentumokat, vagy már meglévőket szerkesszünk tovább. Mint a számítógépen, ugyan úgy végezhetjük el ugyan azokat a műveleteket, legyen szó akár egyéni, akár csoportos - megosztott munkáról, függetlenül attól, mennyi Google fiókkal rendelkezünk. Ez azt jelenti, hogy akár lépegethetünk is az egyes accountok között.
És miért lehet erre szükség?
A Google Mobile Blog rögtön meg is adja a választ. Azért, hogy a tömegközlekedéssel eltöltött időt is hasznosan tölthessük, például jegyzetek, emlékeztetők készítésével, vagy azért, hogy bármelyik percben újabb csapatmunkát kezdhessünk, illetve folytathassunk a munkatársainkkal, esetleg egy előadás pontos részleteit tudjuk azonnal lejegyezni, és így szöveg hűen visszaidézni másnap, de akár a vásárlólista frissítését is megtehetjük, ha éppen eszünkbe jut valami.
Használat
A MobileDocs az Android 2.2 (Froyo) operációs rendszeren, és az Apple iOS 3.0, vagy újabb platformon érhető el, utóbbi az iPhone mellett iPad tableten is.
Az alkalmazás használatához a megfelelő mobillal el kell látogatni a www.docs.google.com oldalra, ki kell választani a szerkeszteni kívánt dokumentumot, és az "Edit" gomb lenyomásával már is internetes környezetben dolgozhatunk a dokumentummal.
Fontos megjegyezni, hogy egyelőre csak azok örülhetnek ennek az újdonságnak, akik a Google angol felületét használják, illetőleg korábbi verziójú eszközökön biztosan nem működik, a Google Docs frissítése ellenére sem.
A szerkesztő funkcióban lehetőség van különböző formátumokba, például Word, PDF konvertálni is a szövegeket.
A szövegszerkesztés módja az alábbi videón tekinthető meg
Felmerül a kérdés, hogy valóban szükség van-e az ilyen szintű mobiléletre?
A fizikai adottságokat leszámítva, mint hétköznapi mobilhasználó nemigen lehet szükség erre, elég csak arra a sok ki nem használt funkcióra gondolni, ami már egy egyszerűbb telefonon is megtalálható.
A Google már említett fórumán a kommentekből kitűnik, hogy alapvetően két táborra oszlik a közvélemény. Az egyik csoport már alig várta ezt a funkciót, viszont a másik egyáltalán nincs elragadtatva a lehetőségtől, mert így a főnöke akár a családdal töltött vasárnap délutánjában is megjelenhet.
Ez a fejlesztés a Google számára üzleti szempontból sem elhanyagolható, hiszen olyan rétegeket is be tud vonzani a felhasználói körbe, akik eddig csupán hagyományos módon dolgoztak dokumentumokkal, viszont rendelkeznek a megfelelő készülékkel. És ez visszafelé is működhet, azaz az üzleti szféra is ebből a lehetőségből kiindulva, esetleg inkább ilyen mobilokat ad dolgozóinak.
További hasznos oldalak: Daily Mobile ; Google Mobile Blog ; Vállalati IT