2010. december 17., péntek
Januárban mutatják be a Windows 8-at
2010. december 16., csütörtök
Nyomtass és vásárolj kevesebbért!
Megjelent az Opera 11
Opera régen
Az egyik leggyorsabb böngésző az Opera, a népszerűségét azonban alighanem visszavetette, hogy nem volt bővíthető, kiegészíthető.
Opera ma
Az Opera 11 végre változtat, a vállalatnál is megjelentek a kiterjesztések, amelyek segítségével a böngésző funkcionalitása kibővíthető.
A kiegészítők egy kattintással telepíthetők. Átalakították a böngésző címsávját is. Ebben mostantól nem látszanak a protokollokat jelző (http, https stb.) rövidítések, ezek helyett színkódolással jelzi a szoftver, hogy biztonságos, standard vagy veszélyes weboldalon járunk-e. Szintén új, hogy a Google keresési javaslatai gépelés közben megjelennek.
Az Opera 11 másik fontos újítása a fülek kezelését érintik és elsősorban azoknak az internetezőknek kedvez, akik szeretnek egyszerre akár több fület megnyitva tartani. Az új Operában lehetőségük lesz a füleket csoportosítani és a csoportokban található füleket egymásra rendezni. Ha egy ilyen csoport fölé visszük az egérmutatót, megnézhetjük a csoportban levő fülek előnézeti képeit.
Az új Opera az erőforrások hatékony kihasználása érdekében csak akkor tölti be a plug-ineket, amikor azokra szükség van, a cég szerint ez akár 30 százalékos teljesítménynövekedést is eredményezhet. A sebességet emellett olyan fejlesztések is javítják mint a HTML5 és JavaScript-motor finomhangolása.
A böngésző legújabb verziója letölthető Windows, Mac OS és Linux platformokra az Opera weboldaláról.
Forrás: index, hwsw, ITcafé
Tűzrókákat fogadott örökbe a Mozilla
![]() |
tűzróka a logón |
A Mozilla hivatalos blogjának bejelentése szerint december 3-án két új taggal gyarapodott a Mozilla közösség, méghozzá nem akárkikkel: a Mozilla két nőstény vörös panda kölyköt fogadott örökbe. A kölykök a Tennessee állambeli Knoxville Állatkertben születtek júniusban. Napjaikat mostantól néhány hónapon keresztül bárki nyomon követheti a számukra létrehozott weboldalon.
![]() |
tűzróka a valóságban |
Eredeti cikk az Itcafen
Gyakori jelszavak
Egy hackerfeltörés után a Gawker blogweboldal adatbázisát még a betörés napján, vasárnap közzétették az ellopott adatbázist fájlcserélő hálózatokon. Az emailcímeket és jelszavakat tartalmazó csomag természetesen titkosított volt, de a könnyen visszafejthető (rövid, értelmes szavakból álló) jelszavakból 190 ezret sikerült megfejteni.
A leggyakrabban használt jelszó az "123456", ezt követi a "password", az "12345678", a "qwerty", és az "abc123". A toplistán szerepelnek még a gawkeres blogok nevei (gizmodo, lifehacker, kotaku), gyakori keresztnevek, és olyan szavak, mint a baseball, starwars, cheese (sajt), monkey (majom), sunshine (napsütés), és whatever (tökmindegy). Meglepő módon nem került be a top10-be az angol nyelv talán legismertebb két kifejezése, az iloveyou (szeretlek), és a fuckyou (általános káromkodás, ízlés szerint sokféleképpen fordítható az ilyen téren sokkal gazdagabb magyarra).
Érdekes dolog ilyen hírekről hallani, hogy mindenki mindenhol azt mondja hogy készítsünk olyan jelszót ami betűből és számból is áll, ebből az esetből mégis kiderül hogy az emberek inkább a könnyebb jelszót és a cookiekat használják, még ha ez veszélyezteti is titkos adataikat.

felhasznált link: 123456 a leggyakoribb jelszó a Gawkeren
A Facebook alapítója az Év Embere 2010-ben

A TIME magazinnál az év embere Mark Zuckerberg, a facebook alapítója lett 2010-ben. „Több mint félmilliárd ember kommunikációjának lehetővé tételéért, a szociális hálók kialakításáért, az információcsere új rendszerének megteremtéséért, életünk megváltoztatásáért ítéltük Mark Elliot Zuckerbergnek 2010-ben az Év Embere díjat.” Mark Amerikában a legfiatalabb milliárdos címet is megszerezte. Második helyezett az amerikai konzervatív mozgalom, a Tea Party, utánuk pedig Hamid Karzai afganisztáni elnök, a Wikileaks vezetője Julian Assange, illetve az egész világon hősként ünnepelt chilei bányászok következtek.

Szemüveg nélkül is térhatású a magyar 3D-tévé
A készülék hátoldalába egy teljes számítógépet beépítettek, ez végzi a jelek térhatásúvá átalakítását. Maga a tévé egy felső kategóriás LCD-modell, amelynek képernyője elé egy speciális rácsozatból álló szűrőt helyeztek, amelyet úgy alakítottak ki, hogy csomópontjai más-más irányba térítik az egyes képpontokból sugárzott fényt.
Egyeseket a néző egyik, másokat pedig a másik szeméhez közvetítenek, ezáltal teremtve meg a 3D-s látvány illúzióját. Tovább bonyolítja a helyzetet az, hogy a képnek több irányból is láthatónak kell lennie - ez a megoldás ötféle irányból is jól látható képet állít elő a pixelekkel való trükközéssel, ez pedig azt igényli, hogy a készülék valós időben hatalmas mennyiségű képi információt tudjon feldolgozni. A vezérléshez szükséges szoftver száz százalékban magyar fejlesztés.
Ez a megoldás szükségtelenné teszi azt, hogy a nézőnek 3D-s szemüveget kelljen viselnie. Ugyanakkor a tökéletes látványt csupán nagyjából három-öt méteres távolságból, és többé-kevésbé a tévével szemben ülve élvezhet a néző, ami körülbelül megfelel egy átlagos nappali tévézési viszonyainak - viszont aki oldalról pislant a készülékre, elveszti a térhatás illúzióját.
Az iPont szabadalmaztatott megoldása a 3D-szemüveges megoldásoktól eltérően vibrálástól teljesen mentes képet jelenít meg, ami nem fárasztja jobban a néző szemét, mint egy hagyományos tévé képe. A készülék jóval drágább lesz a "szemüveges" 3D tévéknél, mivel sokkal bonyolultabb megoldást alkalmaznak a már boltban is kapható térhatású televíziókénál. Utóbbiaknál ugyanis csak kétféle képet kell előállítani (egyet-egyet mindkét szem számára), nincs szükség eltérő szögekből is látható térhatású nézetre, és speciális szűrőt sem kell helyezni a képernyő elé.


A szemüveg nélküli térhatáshoz bonyolultabb rendszer, sok - drága - változtatás szükséges. Valószínűleg ez az oka annak is, hogy ma még a nagy gyártók egyike sem kínál hasonló technológiát használó tévét.
Azokkal az adásokkal, amelyek a "szemüveges" 3D-tévéken megjeleníthetők, az iPont rendszere is kompatibilis. Hogy vonzóbbá tegyék a készüléket a leendő vevők számára, internetes funkciókkal is felvértezik majd - hiszen ehhez amúgy is rendelkezésre áll a beépített PC.
Annál nehezebb térhatású tévét készíteni, minél nagyobb a készülék mérete: egy hordozható, kézben fogható eszközt - ilyen lesz a Nintendo jövőre debütáló 3DS zsebkonzolja is - mindenki közelről, és nagyjából azonos szögből néz, egy száz centis tévé képének azonban már több irányból és távolságból is jól kell látszódnia.
A hagyományos, kétdimenziós műsorok a megszokott módon nézhetők, ám számítógép-monitornak ezek a képernyők nem alkalmasak a speciális szűrők alkalmazása miatt, az apró betűk ugyanis nem olvashatók rajtuk tökéletesen.
A cikk szerint "Hazánk a 3D-technológiát illetően az Egyesült Államokkal és Japánnal szemben is versenyképes helyzetben van, a piaci rés pedig Magyarország számára komoly gazdasági potenciált rejt mind vevő, mind pedig rögzítőeszközök, és az ezekkel kapcsolatos megoldások kifejlesztésében, így jó esélyt lát arra, hogy kibővítik majd jelenlegi kutató-fejlesztői hálózatukat."
Forrás: origo.hu
2010. december 13., hétfő
Gnosis támadt a Gawkerre

"A jelszavakat titkosítás védi, de az egyszerűbbeket brute force módszerrel esetleg fel lehet törni" – írta a Gawker vasárnap délután a törést bejelentő üzenetben. Nick Denton, az alapító közölte, hogy a cég mélyen szégyelli a történteket.
Bár a Gawker felhívásának hatására a kommentelők nyilván megváltoztatják jelszavaikat, a szivárgás azért veszélyes, mert könnyen lehet, hogy ezeket a jelszavakat használták más szájtokon, így netes vásárláshoz vagy online bankokba való bejelentkezéshez, ami további visszaélésekre adhat alkalmat.
A behatolók azt állítják, hogy 17 óra alatt összesen 273 789 jelszót törtek fel, de ha nem szorítja őket az idő, a félmillió is meglett volna. Vicces adalék, hogy a Gnosis szerint az adatbázisban szereplő felhasználók közül 2650-nek "password" illetve "qwerty" volt a jelszava.
A 4chan áll a háttérben
Bár nem egyértelmű a kapcsolat a Gnosis és a hírhedt 4chan között – a Gnosis tagadja, hogy köze lenne a fórumozókhoz –, az biztos, hogy a támadás az anonim fórum felhasználói és a Gawker közötti ellentétre vezethető vissza. A Gawker idén többször kihúzta a gyufát azzal, hogy ironikus, beszólogatós posztokban foglalkozott a 4channal, és "internetes trollbarlangnak" nevezte a névtelenekből álló közösséget. (A 4chanből kinőtt Anonymous csoport szervezte a szcientológia egyház ellen indított Project Chanology néven ismert támadássorozatot, és ők állnak az Operation Payback, a Wikileakstől szolgáltatásaikat megtagadó cégek, az Amazon, a PayPal, a Mastercard és a Visa ellen az elmúlt hetekben indított DoS-támadások mögött is.)
A 4chan anonim felhasználói még a nyáron bosszút esküdtek a Gawker ellen, és júliusban DoS támadásokkal bombázták a szervereket. A közvetlen kiváltó ok az volt, hogy a Gawker megírta, hogyan indított a 4chan zaklató hadjáratot egy 11 éves kislány ellen. Bár a szerverek ellenálltak a túlterheléses támadásnak, a 4chan nem tágított: "El kell hallgattatnunk őket, amíg el nem távolítják az összes cikket, amiben a 4chan szerepel" – írta egy fórumozó még júliusban. Közben a Valleywag, a Gawker egyik techblogja, "szomorú háborúnak" nevezte a 4channek a szerverek megbénítására irányuló kísérleteit.
A mostani, a túlterheléses szerverbénításnál jóval nagyobb ívű támadás viszont sikeresnek bizonyult, annak ellenére, hogy a Gawker eleinte tagadta, hogy a hackereknek sikerült hozzáférniük a jelszavakhoz. A Gnosis által közölt belső, a Campfire webes üzenetküldő rendszeren folytatott levelezésből az is kiderül, hogy a szájt vezetői nem vették komolyan a fenyegetést, sőt maguk között heccelődtek a 4chanes fórumozókon.
Egy másik, a TheNextWeb szerint a Gawker munkatársai által folytatott beszélgetés azt a pillanatot rögzíti, amikor a gawkeresek a vállalati cseten értesülnek róla, hogy kiszivárogtak a jelszavak. Ebben az egyik munkatárs közli, hogy a felhasználók adatainak nyilvánosságra kerülése lényegtelen, míg a másik egyszerűen parasztoknak nevezi a regisztráltakat.
"Azért mentünk neki a Gawkernek, mert kifejezetten arrogánsak voltak" – nyilatkozta a Mediaite-nak egy magát Gnosisként azonosító hacker. – "Néhány óránkba telt, hogy megszerezzük a forráskódot, és egy kicsit tovább, míg behatoltunk az adatbázisba."
A Pirate Bayen közzétett fájlokhoz a következő üzenetet csatolták:
"A célpont ellen indított korábbi támadásokat kinevették, így újra nekiálltunk, és megemeltük egy kicsit a lécet. Bazd meg, Gawker, most mi van a "script kidekkel"? A birodalmatok veszélybe került, a szervereitek, az adatbázisaitok, az online accountok és a forráskód mind darabokban. Fel akartátok magatokra hívni a figyelmet, most megkaptátok!"

A feltörő(k) "script kides" üzenete
A Gnosis szerint a támadást a Gawker biztonsági hiányosságai tették lehetővé. "A Gawkmedia talán a legkevésbé biztonságos azok közül, amiket valaha láttam. Félelmetes, mennyire rossz. A szervereken borzasztóan elavult kernelverziók futnak, a szájt teli van számos, támadáshoz felhasználható [exploitable] kóddal, és az adatbázis nyilvánosan hozzáférhető."
A Gawker egyelőre nem kommentálta a biztonsági rendszer hiányosságaira vonatkozó észrevételeket. A cég a számítástechnikai feladatok egy részét egyébként Budapesten, itteni munkatársakkal oldja meg. Nick Denton, az alapító és a birodalom feje a rendszerváltás idején éveket töltött Magyarországon a Financial Times tudósítójaként.
Forrás: Index-Tech, 2010.12.13. Előzmények: Nick Denton az internet római császára lett (updatelve), 2010.04.19.; Operation Payback: kiberháború a Wikileaks miatt, 2010.12.07.
Az európai internet hálózat fejlesztés új szemlélete és vitái

Neelie Kroes, az Európai Unió digitális ügyekért felelős biztosa az internetsemlegességi konferencián kifejtette, hogy az Európai Bizottság kizárólag egy nyitott és semleges világhálót tud támogatni. Ezen túl hozzátette, hogy ha egy internetszolgáltató nem kezeli minden szolgáltatását egyenlőként kezeli, esetleg egyes adatfolyamatokat megpróbál korlátozni vagy törölni, akkor az EU szabad piaci versenyre vonatkozó szabályai lehetővé teszik a szolgáltatóváltást. Különben is a nemzeti szabályozásba az európai uniós távközlési csomag kimondja, hogy minden internetszolgáltatónak tájékoztatási kötelezettsége van az ügyfelei felé és azonnal jeleznie kell az előfizetőinek, ha átirányítja vagy korlátozza a forgalmat.