Az Európai Unió Tanácsa egy hete tartotta soron következő gyűlését, ahol igazságügyi és rendészeti kérdésekről volt szó. Többek között abban is megegyeztek, hogy sokkal szigorúbban veszik a kiberbűnözést.
Hiszen ma már nagyon sokat lehet olvasni a kiberbűnözésről, az adathalászatról vagy az adatlopásokról, ami mindenkit érinthet, ártatlanul a a hackerek csapdájába eshetünk. Ezért szükséges lenne, sokkal körültekintőbben bánnunk az adatainkkal az interneten.
A védelemhez egy következő lépés, hogy egy nagy európai informatikai rendszerek felügyeletével foglalkozó szervezetet Tallinban 2012-ig létre kell hozni. Remélhetőleg ez a minden nagy európai cégre kiterjedő szervezet segíteni fog az adathalászok ellen való harcban. Egyelőre nagyon értékelendő ez a kezdeményezés!
Főként

Továbbá ugyanúgy büntetni kéne a kártékony programok készítőit, akik szándékosan akarnak ártani embertársaiknak, még ha csak az interneten keresztül is, de rosszat akarnak.
Újdonság az is, hogy a számítógépes rendszerek elleni támadásokat kötelező nyolc órán belül bejelenteni az uniós szerveknek. A cikk arra nem tér ki, hogy ezt pontosan hol és hogyan lehet majd megtenni, de ez lényegtelen, mert a magyar vonatkozásokról még nem esik szó. Viszont ha valaki szeretné bejelenteni, hogy kiberbűnöző áldozata lett, akkor egészen biztosan leellenőrzik a számítógépét és nem biztos, hogy csak legális tartalmak lesznek benne. Ezért én kételkednék ebben a módszerben, akármennyire is hatékonynak mondják.
A javaslattervezet a büntetéseket is fokozná, ezért pl.: kritikus rendszer elleni támadás esetében öt évig terjedő szabadságvesztést javasolnak. Így szerintem nem éri meg kiberbűnözőnek lenni, annak ellenére sem, hogy nem tudni érvénybe lép-e ez a javaslat.
Végkifejlet:
Vigyázzunk a személyes adatainkra!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése