inmargo.blogspot.com

Az iNapló IT szemléje - ELTE-LIS + iNapló - Fodor János

2011. április 26., kedd

Betelt az internet

Nagyjából a kilencvenes évek nagy kereskedelmi internetrobbanása óta világos a szakemberek számára, hogy az interneten előbb-utóbb el fog fogyni a hely. Először a 2000-es évek közepére jósolták ezt, aztán a 2010-esekre, és most, pontosan 2011. január 24-én eljött a vég, nincs tovább, ki lehet tenni a megtelt táblát. Illetve ez azért így nem egészen pontos.

Az internetre kötött gépeket egyedileg azonosító rendszámok, az ip-címek rendszerét felügyelő nemzetközi szervezet,
az IANA januárban jelentette be, hogy az utolsó ötegyenként 16 millió címet tartalmazó blokk a régiós központi regisztrátoroknak kiadásra került, ezzel elfogytak az utolsó, jelenlegi rendszerű IP címek (a jelenlegi IpV4 rendszerben 4 294 967 296 cím létezik). Törvényszerűen, a megmaradt IP címekért megindult a verseny,
a Microsoft egy csődbe ment kanadai távközlési cégtől, a Norteltől vette meg az összes,
ki nem osztott ip-címét
, pontosan 666 624-et.


Az ip-címek


Az ip-cím minden egyes internetre kötött számítógép, vagy bármilyen más eszköz, akár egy hálózati nyomtató, egyedi azonosítója,
ennek alapján találják meg azadatcsomagok a célpontjukat. Az ip-címek rendszerét, az IPv4-et annak idején új találták ki, hogy 32 bitben határoztak meg egy cím méretét. Ebből lejön pár tízmillió, speciális célokra lefoglalt cím, marad bő négymilliárd, ami a nyolcvanas évek elején, amikor az internetes protokollt (ennek a rövidítése az ip) kitalálták, nagyjából a végtelennel tűnt egyenértékűnek. A mai napra viszont az internet hihetetlen fejlődési gyorsaság miatt ezt a hatalmas számot is sikerült betölteni.

Megoldás persze van, az IPv6; 1994-ben fogadták el a szabványt, ami 32 bitesről 128 bitesre vált, vagyis a sokszorosára nő a megcímezhető tartomány: nagyjából 340 282 366 és utána még harminc nulla. A gyakorlati átállás viszont nehéz, hiszen a világ összes szerverét, routerét, modemét és egyéb hálózati eszközét fel kell készíteni arra, hogy a címeket ezentúl 32 helyett 128 jegyű számként kell kezelni.

Az IPv4 és az IPv6 rendszer már jó ideje párhuzamosan működik a neten, de utóbbira véglegesen átállni egészen mostanáig nem nagyon akaródzott a szolgáltatóknak – jellemző, hogy amikor a Google kísérleti jelleggel beindította a YouTube-on a technológia támogatását, egyik pillanatról a másikra a harmincszorosára ugrott az internet IPv6-alapú adatforgalma.

Felhasznált cikkek:
Mostmár tényleg betelt az internet
Betelt az internet
Betelt az internet
Pesszimista a Microsoft?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése